Pravidlá hry

Základné ustanovenia

Názov: Detský folklórny súbor Viganček
Zriaďovateľ:  Občianske združenie VIGANČEK:
registrácia číslo VVS/1-900/90-385 02.
Stanovy OZ TU

IČO: 42247594
DIČ: 2023562013
IBAN: SK8102000000003038052651
Kontakt: vigancek@gmail.com

Pôsobisko: 3. poschodie Centra voľného času Juhoslovanská 2, 040 13 Košice, sídlisko Ťahanovce

Nácviky

Súčasťou nácvikového času je aj desaťminútová príprava pred samotnou činnosťou a po nej.
Deti prichádzajú na nácvik samé, alebo v sprievode dospelej osoby vzhľadom k ich veku. Preferujeme, aby sa deti od 1. ročníka ZŠ pripravovali na nácvik samé, z dôvodu vytvárania návyku na organizovanie svojich osobných vecí a samostatnú úpravu zovňajšku ako tréning na vystúpenia, festivaly a súťaže.
Do tanečnej sály vstupujú deti zásadne len v sprievode pedagóga, alebo na jeho pokyn.

Rozvrh nácvikov

Pondelok, streda

15:45- otvorenie Tančiarne, najskorší možný príchod deti na nácvik

15:50-16:00 príprava na nácvik

16:00-17:50 nácvik

17:50-18:00 prezliekanie, odchod z Tančiarne

Neprítomnosť na nácviku je potrebné oznámiť vedúcej súboru e-mailom vigancek@gmail.com.

Tri neospravedlnené absencie môžu byť dôvodom k vylúčeniu dieťaťa zo súboru. .

Oblečenie na nácvikoch

Tanec je estetický prejav a tak dbáme nato, aby sa deti boli už na nácvikoch upravené dbali o svoj zovňajšok.
Všetky deti sú povinné na nácviky používať predpísaný cvičebný úbor. 

Chlapci: čierne tepláky, biele tričko bez potlače a čierne tanečné cvičky.

Dievčatá: čierne pančuchy, čierny gymnastický dres, čierne tanečné cvičky a tanečnú sukňu. Tú dostanú v krojovni a po ukončení činnosti v súbore je potrebné ju vrátiť.
Dievčatá musia mať vlasy stiahnuté a upravené tak, aby im pri pohybe neprekážali.

Členovia ľudovej hudby si nácviky prinášajú prezuvky.

Na tréning si deti prinášajú vlastnú fľašu s čistou pitnou vodou – nesladenou.

Do tanečnej sály nepatria hračky, telefóny, hodinky ani šperky.


Poplatky

Členský príspevok Občianskeho združenia VIGANČEK bol na školský rok 2023/2024 Valným zhromaždením schválený vo výške 20,- eur mesačne. Jeho splatnosť je dvakrát ročne 

-do konca októbra 100,-eur 
a
-do konca februára 100,-eur,
alebo podľa finančných možností jednotlivých rodín
- bezhotovostne na číslo účtu:
SK81 0200 0000 0030 3805 2651.
Do správy je potrebné uviesť meno a priezvisko dieťaťa. 

Správu o činnosti hospodárenia s členským príspevkom OZ Viganček za kalendárny rok predkladá predseda OZ spravidla do konca januára po vykonaní kontroly revíznou komisiou. Tento poplatok zastrešuje bežné výdavky súboru: náklady spojené s prenájmom priestorov, ekonomické činnosti, mzdy, nákup, údržba, oprava krojov a hudobných nástrojov, rekvizity a ďalšie materiálové potreby slúžiace všetkým členom súboru rovnocenne. Mimoriadne akcie ako sústredenia a zájazdy nie sú hradené z tohto fondu. 

Členský príspevok je paušálny, nevracia sa, alebo neznižuje, ak dieťa z rôznych dôvodov súbor istú dobu nenavštevuje.

Kroj

Pred prvým vystúpením dostane dieťa kroj do domácej úschovy a údržby. Keďže súbor nemá platenú krojárku starostlivosť o krojové súčasti: pranie, škrobenie, žehlenie, malé opravy ap. zabezpečujú rodičia dieťaťa. Ak nemáte skúsenosti s takouto prácou, odporúčame uvedené konzultovať s vedúcou súboru. Niektoré kroje sú pôvodné a nesprávnym zásahom by mohli pozapúšťať výšivky, alebo by došlo k neodvratným škodám nevyčísliteľnej hodnoty. Na vystúpenia si deti nosia kroje v pridelenom krojovom návleku. Je potrebné, aby si dieťa doma samo nacvičilo spôsob manipulácie, oblečenia a ukladania kroja. Na vystúpeniach máme na to zvyčajne málo, miesta, času a pomocných rúk. 
Na vystúpenia je potrebné všetky krojové súčasti, tanečnú obuv, potreby na česanie, rekvizity, hud. nástroje a ď. baliť deťom do jedného kufra/tašky/plecniaka spolu. Stáva sa, že ak má dieťa viac batožiny, napr. pri viacdňových zájazdoch, komplikovane si hľadí hrebeň v kozmetickej taške, krpce v plecniaku a kroj po kúskoch vystretý v kufri. Nezriedka ani len netušia, kde čo majú, čo zneisťuje ich a pridáva prácu nám. 
Po skončení činnosti dieťaťa v súbore sú zákonní zástupcovia dieťaťa povinní vrátiť všetky kroje, krojové súčasti, krpce, čižmy a všetko čo mali v zápožičke (nácviková sukňa, obal na kroj vrecko na krpce, vrecko na čižmy, rekvizity a ď.) a to vyčistené, vyprané, vyžehlené a na vešiaku. To isté platí aj pri výmene kroja za väčší: odovzdáva sa kroj vypratý a vyžehlený. 
Strata, alebo poškodenie kroja, obuvy, alebo inej krojovej súčasti sa spoplatňuje v plnej hodnote predmetu. Cena jednotlivých krojov a krojových súčastí
krpce: 20,- eur; čižmy: 90,- eur; chlapčenský klobúk: 60,- eur; chlapčenské nohavice jednoduché: 20,- eur; chlapčenské nohavice zdobené: 50,- eur; chlapčenská vyšívaná košeľa: 40,- eur; chlapčenský lajbľik (vesta) jednoduchý: 35,- eur; chlapčenský lajbľik s gombíkami: 50,- eur; dievčenská vyšívaná košeľa: 40,- eur; dievčenská jopka (blúzka s dlhým rukávom): 20,- eur; spodnica: 15,- eur; pracovná kidľa (sukňa): 25,-eur; vyšívaná kidľa: 35,- eur; dievčenský lajbľik (vesta): 35,- eur; dievčenský lajbľik - bľiščak (vesta zdobená s volánom): 55,- eur; vist (krojové šaty bez rukávov so skladanou sukňou): 90,- eur; perlový náhrdelník: 15,- eur; vyšívaná stuha: 7,- eur; károvaná stuha do pása k vistiu: 7,- eur; vigan: 25,- eur; čepček: 10,- eur; nácviková sukňa: 10,- eur; kufor veľký: 40,- eur; kufor malý: 30,- eur; taška: 20,- eur; plecniak: 15,- eur; vrecko na krpce: 5,- eur.

Vystúpenia

Výber detí na jednotlivé vystúpenia podlieha požiadavke organizátora. Zostava je tvorená podľa toho, ako majú zvládnutú danú choreografiu, podľa dochádzky na nácviky a ak ide o viacdňové zájazdy aj spôsobilosť zvládania odlúčenia od rodičov. Vedúca súboru si vyhradzuje plné právo výberu detí. Ak je dieťa vybrané na vystúpenie je preňho povinné.
Na všetky vystúpenia sú zákonní zástupcovia z organizačných dôvodov povinní umožniť dieťaťu spoločnú dopravu autobusom s celým súborom. Po vystúpení je individuálny návrat domov s rodičmi dovolený len po predošlej dohode. Rodičia detí nezasahujú do prípravy a samotného vystúpenia, pokiaľ o to neboli požiadaní. 

Duševné a materiálne vlastníctvo súboru

Členovia súboru nesmú používať piesne, zvykoslovné útvary, či iný materiál naštudovaný vo Vigančeku na iné účely ako spojené s činnosťou súboru: napr. školské spevácke súťaže a vystúpenia.
Kroj môže byť použitý na takéto podujatia len so súhlasom vedúcej súboru. Použitie sa spoplatňuje sumou 5,- za jedno použitie. Poplatok je potrebné poukázať na číslo účtu: SK81 0200 0000 0030 3805 2651 najneskôr v deň jeho použitia. 

Každý rodič a každé dieťa má inú predstavu o svojom pôsobení v súbore. Jedni rodičia sa neustále pýtajú kedy bude ďalšie a ďalšie vystúpenie, netušiac koľko práce je za tým. Iných otravuje deti stále niekam prevážať a prispôsobovať rodinný program potrebám súboru. Detský folklórny súbor Viganček vznikol v roku 1990. Za čas svojho pôsobenia si vybudoval svoje pevné pravidlá a metodiku. Nie je možné prispôsobiť sa záujmom a predstavám takej širokej skupiny ľudí. Je preto vhodné, ak niekto uvažuje o pôsobení vo Vigančeku, aby sa najskôr oboznámil s činnosťou ostatných detských folklórnych súborov v meste a vybral si to, čo sa mu najviac páči a vyhovuje.

Prijímamie nových členov

Do Vigančeka sa prijímajú deti na základe talentovej skúšky organizovanej spravidla v prvý septembrový týždeň v každom školskom roku. Skúška pozostáva z preverenia speváckych, rytmických a pohybových schopností dieťaťa, pričom nevyhnutným predpokladom prijatia je motivácia dieťaťa k tomuto druhu činnosti. Počet prijatých detí určuje umelecká vedúca súboru podľa aktuálnej potreby. Po prijatí je zákonný zástupca dieťaťa povinný do 15.9 doložiť vyplnený evidenčný lístok.

Do ľudovej hudby sa deti prijímajú na základe inštrumentálnych schopností a skúsenosti kedykoľvek počas školského roka, najoptimálnejšie je to však v septembri. Aj rodičia muzikantov prinesú do 15.9 vyplnený evidenčný lístok.

Vyplnený evidenčný lístok podávajú na začiatku školského roka všetci členovia súboru, bez ohľadu na to, či už minulosti boli členmi DFS, alebo nie.

Pravidlá Tančiarne

1. Pri prezliekaní sa v šatni, berieme ohľad aj na potreby ostatných. Oblečenie a osobné veci nechávame pred odchodom do TANČIARNE úhľadne uložené.
2.Do tanečných sál sa vstupuje načas podľa harmonogramu nácvikov, v tanečnej obuvi alebo boso, v predpísanom tanečnom úbore a úprave vlasov, v dobrej nálade a na základe pokynu alebo súhlasu pedagóga, ktorý nácvik vedie.
3. MiniVigančekove deti si zo šatne do TANČIARNE odvádza vedúca súboru.
4.Opustiť TANČIAREŇ je možné len so súhlasom pedagóga.
5.Je potrebné, aby neprítomnosť na nácviku oznámil vopred rodič dieťaťa vedúcej súboru.
5.V TANČIARNI sa zakazuje nedospelým otvárať okná a manipulovať so žalúziami.
6.Techniku v TANČIARNI ovláda len pedagóg.
7. Rekvizity a cvičebné náradie uložené v TANČIARNI nie sú ako hračky doma. Slúžia všetkým.
8.Každý tancuje ako vie a ako hudbu cíti. V TANČIARNI si navzájom pomáhame, podporujeme sa a oceňujeme tvorivosť každého.
9.V TANČIARNI nikto nie je víťaz ani porazený, všetci si užívame radosť zo spoločnej hry a tanca.
10.TANČIAREŇ je miesto, ktorému môžeš dôverovať.
11.Úlohou detí v TANČIARNI je vyžmýkať všetko, čo sa len dá zo svojho učiteľa.
12.Úlohou učiteľa v TANČIARNI je vyžmýkať všetko, čo sa len dá zo svojich žiakov.
13.Odporúča sa nájsť si v TANČIARNI niekoho múdreho, bystrého a disciplinovaného a nasledovať ho.
14.Všetko je experiment.
15.Netvoríme a neanalyzujeme v jednom čase. Sú to dva rozdielne procesy.
16.Prizerajúci sa rodičia nie sú v TANČIARNI vítaní.
Tancujúci rodičia sú v TANČIARNI vítaní.
17.V tanečných sálach je zakázané jesť. Piť sa môže len čistá voda.
18.Tak, ako udržiavame poriadok doma a v osobných veciach dbáme oň aj v TANČIARNI.
19. Po skončení nácviku vrátime TANČIAREŇ do pôvodného stavu: veci uložíme na miesto, kde predtým boli, odpadky dáme do koša, vezmeme si fľaše a svoje osobné veci.
20.Kreslá v čakárni slúžia na sedenie, nie sa skákanie po nich.
HLAVNÉ PRAVIDLO TANČIARNE JE užívať si všetko, čo TANČIAREŇ ponúka, ako sa len dá a akceptovať užívanie si ostatných.

A celkom na záver: jeden skvelý maďarský tanečný pedagóg raz povedal, že najväčším nepriateľom tanečných súborov sú vystúpenia. Práca v detských folklórnych súboroch je postavená na kontinuálnom rozvoji detských tanečných, speváckych inštrumentálnych a dramatických schopností. Keď sa skupina pripravuje na vystúpenie, všetko ide bokom a len sa nacvičuje.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky